expedicia-img
Expedujeme do 24 hod. 

90% tovaru

doprava-img
Doprava ZDARMA 

pri nákupe od 90 €

darcek-img
Starostlivo balíme 

aby balík došiel v poriadku


Keď sa z rozpáleného auta stáva smrtiaca pec




Rozžeravená kabína auta v lete

Momentálne čelíme prvým letným tropickým teplotám, ktoré dokážu interiér našich áut vyhriať na životu nebezpečnú teplotu (výskum Stanfordskej univerzity). Táto teplota ohrozuje najmä deti a domáce zvieratá, ale určite by ste nemali v aute nechávať aj starších a bezvládnych ľudí. O život v tomto prípade ide aj dospelému človeku v dobrej telesnej kondícií. 

 

Pri vonkajšej teplote 35 stupňov Celzia sa počas jednej hodiny môže interiér auta zaparkovaného na slnku vyhriať až na 47 stupňov. Ostatné vnútorné prvky interiéru však dosahujú ešte vyššie teploty. Napríklad sedadlá 51, volant 53 a palubná doska dokonca až 70 stupňov Celzia. Ak auto zaparkujete v tieni sú hodnoty síce nižšie, ale stále životu nebezpečné. Ak je vonkajšia teplota vyššie spomenutých 35 stupňov do hodiny sa interiér nahreje na 38, sedadlá na 41, volant na 42 a palubná doska na 48 stupňov Celzia. 

 

„Rýchlosť, s akou sa automobily môžu zohrievať, je veľmi nebezpečná, takže už keď je vonkajšia teplota okolo 20 stupňov Celzia, nemali by sme v zaparkovanom aute nechávať dieťa alebo zviera, inak sa ich telesná teplota bude postupne zvyšovať. Nie sú schopné toto teplo dostatočne rýchlo odbúrať a tento nárast teploty môže viesť k nebezpečnému stavu a ohrozeniu života. Rýchlosť ohrievania závisí aj od typu vozidla. Malé mestské autá sa zohrievajú rýchlejšie než kombíky alebo minivany,“ vysvetľuje generálna riaditeľka a predsedníčka predstavenstva spoločnosti AURES Holdings, ktorá prevádzkuje medzinárodnú sieť autocentier AAA AUTO, Karolína Topolová.

 

Rozpálenie auta ovplyvňuje aj farba laku. Je logické, že vyššiu povrchovú teplotu budú mať čierne autá ako tie s bielym či strieborným lakom. Vnútornú teplotu skúmali výskumníci z Berkeley Lab Environmental Energy Technologies Division (EETD). Výskum robili na dvoch totožných vozidlách Honda Civic. Po hodine státia na priamom slnku v Kalifornii namerali rozdiel teplôt interiéru v čiernom a striebornom aute na úrovni 5-6 stupňov Celzia. Okrem toho prišli aj na to, že strieborné alebo biele auto ma vo vyšších teplotách priemerne o 2% lepšiu spotrebu a o 1,9% nižšie emisie CO2. 

 

Prehriatie organizmu

Najcitlivejšou skupinou sú v tomto prípade deti. Keď sa auto pri vyšších teplotách mení na skleník dochádza u nich k zlyhávaniu životných funkcií (vedomie, dýchanie a krvných obeh). Smrť môže nastať pri extrémnej teplote vzduchu už po 15-20 minútach. Problémom malých detí je to, že samé nevedia pred nebezpečenstvom uniknúť alebo si otvoriť okná či dvere. K prehriatiu organizmu môže dôjsť aj pri dlhšej ceste vo vozidle bez klimatizácie a bez prísunu čerstvého vzduchu.

 

Je potrebné tiež zdôrazniť aj to, že detský organizmus sa prehrieva päťkrát rýchlejšie ako organizmus dospelého človeka. Prehrievanie sa prejavuje zvýšenou teplotou až horúčkou, zvracaním, bolesťami hlavy, slabosťou, červenou pokožkou a zrýchleným dýchaním. Je potrebné nezabúdať na dostatočný príjem tekutín, aby sa organizmus dokázal ochladzovať sám prirodzeným potením. Nedostatok tekutín totiž urýchľuje prehrievanie organizmu. 

 

Čo robiť keď vidíme osamotené dieťa v aute

V prvom rade je potrebné zistiť či dieťa reaguje na podnety. Zaťukajte na okno, poprípade skúste zatriasť autom. Keď nevidíte reakciu na podnet bez váhania rozbite okno, pri ktorom dieťa nesedí. Vytiahnite ho čo najrýchlejšie von a bezprostredne volajte záchranné zložky a poskytujte prvú pomoc (zo zákona ste povinný). Dieťa zaneste na chladnejšie miesto, dajte mu napiť čistej vody a ochladzujte ho studenými obkladmi postupne od končatín cez trup k hlave.

 

V prípade ak dieťa reaguje na vaše podnety a nevidíte známky prehriatia zavolajte políciu a do jej príchodu sa snažte s dieťaťom komunikovať. Ak sú nablízku aj iní ľudia, pošlite ich nájsť rodičov, ktorí môžu byť neďaleko. Ak sa rodičia dostavia skôr ako polícia a budú sa chcieť vyhnúť konfrontácii s políciou, zapíšte si registračnú značku vozidla a odovzdajte ju vyslanej hliadke. Opustenie dieťaťa je v Slovenskej republike trestným činom. 

 

V prípade ponechania domáceho zvieraťa v rozpálenom aute ide o priestupok vo veterinárnej oblasti, ktorým hrozí fyzickej osobe pokuta až do 1000 eur. V určitých prípadoch môže ísť aj o trestný čin týrania zvierat, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na 2 roky, v závažnejších prípadoch až 5 rokov. 

 

Ako predísť nešťastiu

Na to aby ste predišli nešťastiu, nie je na škodu urobiť pár preventívnych krokov. Samotná Polícia Slovenskej republiky odporúča položiť na zadné sedadlo niečo, bez čoho nemôžete fungovať v bežný deň (mobil, peňaženku, kľúče atď.). V prípade, že auto opustíte napríklad bez mobilu, je vysoká šanca, že si na to spomeniete a k autu sa vrátite včas. Mobil je v tomto prípade najspoľahlivejší, pretože dnes už len málo kto bez neho vydrží pár minút. 

 

Okrem toho sa snažte v zaparkovanom aute udržať čo najnižšiu teplotu. Je na to zopár jednoduchých trikov. Snažte sa väčšinou parkovať v tieni a okná nechávajte otvorené aspoň na 2 centimetre. V zaparkovanom aute používajte na čo najviac okien slnečnú clonu alebo solárny ventilátor. Na vaše okná si nechajte aplikovať certifikovanú ochrannú fóliu.

 

Dodržiavanie všetkých týchto rád a tipov vodičov neoprávňuje nechať v rozpálenom aute dieťa či domáce zviera. Buďte preto obozretní, zodpovední a dávajte si pozor nie len na seba, ale aj na svojich najbližších aby ste mali príjemné leto a predišli tak smrteľnej katastrofe. 

Heuréka, zákazníci sú s nami spokojní

Katalóg produktov
expedicia-img
Expedujeme do 24 hod.  90% tovaru
doprava-img
Doprava ZDARMA  pri nákupe od 90 €
darcek-img
Starostlivo balíme  aby balík došiel v poriadku